Krew pępowinowa – zbędny i kosztowny wydatek?

krew.jpg

 

Pobranie krwi pępowinowej – dlaczego nie korzystać?

  1. bo to wszystko jest bardzo drogie
  2. bo może nigdy się nie przydać
  3. bo materiał może okazać się niezdatny do użycia

itp.

Razem z mężem podjęliśmy decyzję o pobraniu krwi pępowinowej i odcinka pępowiny podczas porodu naszego drugiego dziecka wbrew różnym przeciwnym głosom. A zrobiliśmy to, bo zdania ZA przeważały znacznie nad tymi PRZECIW. W skrócie:

Może przechowywanie kwi pępowinowej nie jest tanie, nadwyręża portfel zwłaszcza na początku. Wszystkie czynności kosztują (zestaw do poprania, samo pobranie, transport), dodatkowo jeśli ktoś decyduje się na zapłatę za 18 lat z góry przed określonym terminem, może okazać się to trudne. W przeliczeniu cały koszt na ten czas jest zdecydowanie niższy niż jeśli płacilibyśmy co roku po kilkaset złotych za przechowywanie. Kwestia wyboru rodzaju opłaty była dla nas najtrudniejsza. Akurat mogliśmy wydać tyle pieniędzy naraz, ale ostatecznie płacenie co roku po kilkaset złotych nie jest jakimś strasznym wyzwaniem nie do przeskoczenia. Ale jest jedna najważniejsza sprawa: jeśli krew pępowinowa nigdy nikomu się nie przyda, to w skali życia te pieniądze nie są duże. A jeśli okaże się, że właściciel krwi (lub ktoś z bliskiej rodziny) jest chory, to nikt nie patrzy na koszty leczenia. Pieniądze to tylko pieniądze, ale życie i zdrowie to całkiem co innego. Oczywiście mam nadzieję, że nigdy nie zajdzie potrzeba rozmrożenia pobranego materiału, ale mając go w razie złego, szansę ma dawca, ale i najbliższa rodzina. Niestety też może się okazać, że z jakichś nieprzewidzianych względów nie będzie możliwości użycia krwi pępowinowej lub pępowiny, ale lepiej mieć pewność, że skorzystaliśmy z okazji wyposażenia się w tą SZANSĘ na odzyskanie zdrowia, niż potem robić sobie wyrzuty, że była możliwość lecz ją zlekceważyliśmy.

Bardzo ważną dla nas kwestią jest to, kto może skorzystać z pobranego materiału. Okazuje się bowiem, że nawet dziadkowie dziecka, rodzeństwo rodziców dziecka, dzieci rodzeństwa rodziców dziecka mają szansę na skorzystanie z krwi pępowinowej. Im dalsze pokrewieństwo tym trudniej, nie tylko jeśli chodzi o zgodność genetyczną, są jeszcze kwestie prawne i moralne. A to dlatego, że cała sytuacja może przynieść na myśl handel narządami. Z odcinka pępowiny teoretycznie mógłby skorzystać każdy, nawet obcy człowiek, wiecie, „dogadać się jakoś”. Jednak bank przechowujący materiał blokuje takie akcje. Także jako biorców bank skreśla osoby niespokrewnione z właścicielem pobranego materiału, a jeśli chodzi o rodzinę są postawione pewne ograniczenia, lub droga do pozwolenia na użycie może być skomplikowana, ale szanse są zawsze.

Co tak cennego zawiera krew pępowinowa?

Komórki macierzyste, to o nie chodzi. Polski Bank Komórek Macierzystych jasno i prosto pisze:

Komórki macierzyste to pierwotne, niewyspecjalizowane komórki, które mają olbrzymi potencjał do namnażania się oraz wyjątkowe zdolności do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki tworząc w ten sposób tkanki. Dzięki temu wykorzystuje się je od lat w medycynie odbudowując lub zastępując uszkodzone komórki. Znajdują się one min. w krwi pępowinowej i sznurze pępowiny.

Pierwszym źródłem komórek macierzystych był szpik (tzw. przeszczepienia szpiku to właśnie przeszczepienia komórek macierzystych ze szpiku) , obecnie częściej wykorzystuje się do terapii komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Te metody pobierania i wykorzystania komórek są akceptowana także przez Kościół katolicki w przeciwieństwie do tzw. embrionalnych komórek macierzystych. Innym źródłem komórek jest krew obwodowa pobierana od dawców po wcześniejszej farmakologicznej mobilizacji.

W każdym żywym organizmie, systematycznie – przez całe życie – powstają nowe komórki, które następnie dojrzewają, różnicują się w komórki bardziej wyspecjalizowane a na koniec po ściśle określonym czasie, zapisanym w ich materiale genetycznym, obumierają. Komórkami, które dostarczają nowych komórek w miejsce obumarłych są odpowiednie komórki macierzyste.

Krew pępowinowa

Na jednym z wykładów podczas moich studiów pielęgniarskich, wiekowa pani profesor od Położnictwa opowiadała, że kiedy rodziło się dziecko, pielęgniarki zwoływały się wzajemnie, żeby nałożyć sobie na twarz „cudotwórczą” maseczkę dla urody z krwi pępowinowej (lub łożyskowej, które w zasadzie nie różnią się), mówiła, że było to bardzo popularne i wiele pań korzystało 🙂

PBKM tak opisuje krew pępowinową:

Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych. Do niedawna była ona traktowana jako „odpad” i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Obecnie pobiera się ją w celu wyizolowania komórek macierzystych do przechowywania i późniejszego wykorzystania w leczeniu.

Krew pępowinowa jest nieocenionym skarbem, który w przyszłości może uratować życie waszemu dziecku lub jego rodzeństwu. Krew pępowinowa stanowi bogate źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego i wykazują przy tym większą skuteczność niż komórki macierzyste pozyskane od dawców dorosłych. Okazało się, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej odznaczają się dużym potencjałem proliferacyjnym, tj. mają dużą zdolność namnażania się po przeszczepieniu. Przeszczepy autologiczne (dawca jest biorcą pobranych komórek) jak i przeszczepy allogeniczne (przeszczepy od innego osobnika np. przeszczepy rodzinne) wykorzystują tę właściwość.

Krew pępowinowa zawiera nie tylko krwiotwórcze komórki macierzyste dające początek komórkom krwi (krwiotwórcze komórki macierzyste) ale także komórki mezenchymy (tkankowe komórki macierzyste) dające początek komórkom innych tkanek – np. komórkom tkanki nerwowej, komórkom tkanki kostnej, komórkom tkanki mięśniowej w tym komórkom mięśnia sercowego.

Pobranie krwi pępowinowej jest możliwe wyłącznie przy porodzie (naturalnym, jak i cesarskim). Odbywa się to po odpępnieniu dziecka, przez co zabieg jest całkowicie nieinwazyjny, bezbolesny i neutralny dla matki i dziecka. Czynność pozyskania krwi pępowinowej wykonuje przeszkolona w tym celu położna, korzystające ze specjalnego zestawu. Następnie całość jest transportowana do laboratorium. Procedura może być dokonana w szpitalach współpracujących z bankami krwi pępowinowej.

 

Zastosowanie komórek macierzystych

 

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej są obecnie wykorzystywane przede wszystkim w hematologii i onkologii. Jest to ponad 70 pozycji, lecz skala schorzeń wobec których można zastosować komórki macierzyste wciąż rośnie. Medycyna wciąż się rozwija, jest coraz więcej technik i przeprowadzanych badań, które dają nadzieje na jeszcze większe możliwości wykorzystania tej krwi w przyszłości.

 

Sznur pępowiny

 

Krew pępowinowa to nie wszystko, okazuje się, że możliwości jest jeszcze więcej! Sznur pępowinowy, o dopiero jest skarb! Znowu zacytuję PBKM, prościej się nie da opowiedzieć:

Sznur pępowiny zawiera specjalne komórki macierzyste tzw. komórki mezenchymalne. Posiadają one nieco inne właściwości niż komórki z krwi pępowinowej – znacznie łatwiej różnicują się w inne typy komórek, np. nerwowe, kostne, chrzęstne.

Komórki sznura pępowiny nazywane są komórkami z galarety Whartona. Jest to specyficzna tkanka, która otacza naczynia pępowinowe. Sznur pępowiny można w bardzo łatwy sposób pozyskać po porodzie. Zabieg jest nieinwazyjny i bezbolesny zarówno dla matki jak i dla dziecka. Lekarz lub położna odcina fragment (o długości 10- 15 cm) pępowiny i umieszcza w specjalnym pojemniku. W laboratorium tkanka pępowiny jest badana i preparowana, a następnie zamrażana. Możliwe jest też wyizolowanie komórek macierzystych przed zamrożeniem, dzięki czemu mamy pewność, dostępu do komórek po rozmrożeniu.

Dlaczego warto przechowywać sznur pępowiny?

  • komórki mezenchymalne są wykorzystywane w medycznych eksperymentach leczniczych w leczeniu chorób takich jak dziecięce porażenie mózgowe, stwardnienie zanikowe boczne czy uszkodzenia chrząstek stawowych,
  • można przeszczepić je łącznie z komórkami krwi pępowinowej, w sytuacjach stosunkowo małej liczby krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej,
  • mogą być użyte w leczeniu całej rodziny [nie jest wymagana zgodność tkankowa tak restrykcyjna jak w przypadku krwi].

Usługa pozyskania komórek sznura pępowiny dostępna jest tylko w Polskim Banku Komórek Macierzystych.

 

Na ile wiem od znajomej (pozdrawiam Aldona, żyję 🙂 np. we Włoszech pobranie krwi pępowinowej we Włoszech to standard. Szkoda, że w naszym kraju wiele informacji jest dostępnych tylko dla osób chcących się dowiedzieć. Ja sama kiedyś nie miałam pojęcia o takich możliwościach. Wiele osób też nie wie, a wiele mimo że wie, czuje się ograniczona pieniędzmi. Jeśli chodzi o to ostatnią rzecz, chcę jeszcze dodać, że istnieje wiele promocji, programów, rabatów dzięki którym pozyskanie krwi pępowinowej i bankowanie jej nie jest tak kosztowne jak się wydaje. No, ale trzeba poszukać informacji i być na bieżąco, do czego zachęcam 🙂

 

Źródło: https://www.pbkm.pl/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s